Prikrivena kupovina kao radnja dokazivanja da lice obavlja neregistrovanu delatnost pružanja ugostiteljskih usluga „stan na dan“
U jednom od prethodnih članaka, naša advokatska kancelarija se bavila aktuelnom temom koja se odnosi na pružanje ugostiteljskih usluga smeštaja poznatijem kao „stan na dan“.
Kao način suzbijanja „sive ekonomije“ koja godinama prati ovaj vid delatnosti, važeći propisi predviđaju široka ovlašćenja turističkih inspektora koji vrše inspekcijski nadzor radi smanjenja broja lica koja obavljaju neregistrovanu ugostiteljsku delatnost.
- Ko vrši inspekcijski nadzor u slučajevima izdavanja „stan na dan“?
Inspekcijski nadzor nad primenom propisa o ugostiteljstvu vrši Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunkacija, preko turističkih inspektora.
U vršenju inspekcijskog nadzora ovlašćeni inspektor jedinice lokalne samouprave ima pravo i dužnost da vrši širok broj radnji utvrđivanja identiteta, pregleda prostorija i dokumenata, i druge propisane radnje. Međutim, inspektor je takođe ovlašćen da nastupi kao anonimni korisnik usluga (odnosno prikrivena kupovina), na način propisan zakonom kojim se uređuje inspekcijski nadzor.
- Šta je prikrivena kupovina?
Prikrivena kupovina je posebno dokazno sredstvo na osnovu kog inspektor može utvrditi da neko lice obavlja neregistrovanu delatnost. U konkretnom slučaju, takva neregistrovana delatnost bi predstavljala pružanje ugostiteljske usluge „stan na dan“ bez prethodne evidencije u sistem „eTurista“ koji vodi Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija i bez utvrđene kategorizacije smeštajnog objekta.
Ako inspektor ima osnovanu sumnju da lice obavlja neregistrovanu delatnost ili da za pružanje usluge ne izdaje račun, ovlašćen je da obavi prikrivenu kupovinu usluge radi prikupljanja ili obezbeđenja dokaza o tim činjenicama.
Inspektor može sprovesti prikrivenu kupovinu pod uslovom da se drugi način ne mogu prikupiti ili obezbediti potrebni dokazi ili bi njihovo prikupljanje ili obezbeđenje bilo znatno otežano.
- Kako inspektor privrivenom kupovinom može otkriti nepropisno pružanje usluga „stan na dan“?
U ovom slučaju ovlašćeni inspektor jedinice lokalne samouprave nastupa kao anonimni korisnik bez prethodnog obaveštavanja i predočavanja nadziranom subjektu službene legitimacije i naloga za inspekcijski nadzor. U slučaju sumnje da li se radi o stambenom ili poslovnom prostoru, za opredeljenje vrste prostora presudna je njegova faktička namena (stanovanje ili obavljanje delatnosti i pružanje usluga).
Ono što je specifično za prikrivenu kupovinu jeste da se ona obavlja bez prethodnog obaveštavanja i predočavanja nadziranom subjektu službene legitimacije i naloga za inspekcijski nadzor.
U sklopu prikrivene kupovine, inspektor je ovlašćen da putem neposrednog opažanja prikupi dokaze i podatke korisne za utvrđivanje činjeničnog stanja i vrši druga ovlašćenja radi utvrđivanja činjenica. Po obavljenoj kupovini, inspektor predočava nadziranom subjektu službenu legitimaciju i nalog za inspekcijski nadzor.
- Da li inspektor može da na ovaj način otkriva pružaoce usluga na platformama „Airbnb“ i „Booking“?
Praksa je pokazala da može. Primetno je da turistički inspektori otkrivaju lica koja obavljaju neregistrovanu delatnost izdavanja „stan na dan“ preko platformi „Airbnb“ i „Booking“. U takvim slučajevima najčešće možete očekivati nalog inspektora da registrujete ovu ugostiteljsku delatnost. U suprotnom, inspektor može pokrenuti prekršajni postupak protiv vas i time vas dovesti u situaciju da vam se izrekne prekršajna kazna.
O postupku registracije ove delatnosti bilo je reči u našem prethodnom tekstu.