U prethodnom tekstu bavili smo se praktičnim problemima kod izjavljivanja žalbe na rešenje o zadržavanju osumnjičenog na 48 sati.
Analizirali smo efikasnost tog pravnog leka, i objasnili na šta sve osumnjičeni treba da obrati pažnju prilikom potpisivanja prijema rešenja o zadržavanju na 48 sati.
Ukazali smo na načine kako osumnjičeni samostalno može da uloži žalbu na rešenje o zadržavanju, kako da spreči i predupredi moguće zloupotrebe, kako u što punijem obimu može da ostvari svoja zakonska prava, i kako da u toj situaciji najmanje naškodi svojoj budućoj odbrani u postupku.
Sada smo stigli do jako značajne radnje u postupku, a to je prvo saslušanje osumnjičenog pred javnim tužiocem.
Ukoliko ste prethodno bili zadržani na 48 sati, policija će vas, po isteku 48 sati vašeg zadržavanja, dovesti ispred kabineta javnog tužioca sa lisicama na vašim rukama.
Zakonik propisuje da u tom slučaju MORATE IMATI ADVOKATA.
Ukoliko već niste angažovali advokata prilikom vašeg zadržavanja ( a za to ste imali rok od 4 sata od kada vam je uručeno rešenje o zadržavanju ), ispred tužilačkog kabineta primetićete jedno lice koje takođe čeka.
Znajte da je to lice vaš advokat po službenoj dužnosti, kojeg vam je postavio javni tužilac.
Vi nećete odmah moći da popričate sa vašim advokatom, i prvo ćete biti uvedeni u kabinet javnog tužioca, a za vama će ući i vaš advokat po službenoj dužnosti.
OVDE JE JAKO VAŽNO DA SHVATITE VAŠ POLOŽAJ U POSTUPKU, ODNOSNO DA RAZUMETE KO JE JAVNI TUŽILAC.
JAVNI TUŽILAC JE VAŠ GLAVNI NEPRIJATELJ U KRIVIČNOM POSTUPKU.
Da nema javnog tužioca i njegovih zahteva – NE BI POSTOJAO NI VAŠ PROGON.
JAVNI TUŽILAC NIJE SUD.
Sud je neutralni organ, i tek kasnije, kada se završi postupak pred javnim tužiocem, SUD ĆE U SUDSKOM POSTUPKU PRESUĐIVATI KO JE U PRAVU: VI ILI JAVNI TUŽILAC.
U sudskom postupku sud sudi u dvoboju izneđu dve strane, a jedna strana ste vi, dok je druga strana javni tužilac.
U ovoj fazi mi smo još uvek daleko od sudskog postupka, ovaj postupak se naziva PRETHODNI POSTUPAK, i ovde je javni tužilac ORGAN KOJI VODI POSTUPAK.
Dakle, ovoj fazi VAŠ GLAVNI NEPRIJATELJ – JAVNI TUŽILAC, VODI POSTUPAK U KOJEM SKUPLJA DOKAZE PROTIV VAS, KAKO BI VAS POBEDIO U BUDUĆEM SUDSKOM POSTUPKU PRED SUDOM.
Vas, dakle, sada treba da sasluša VAŠ GLAVNI NEPRIJATELJ – JAVNI TUŽILAC, KOJI UJEDNO ŠEFUJE POSTUPKOM U KOJEM ĆE VAS SADA SASLUŠAVATI.
PODVLAČIMO – Ovom važnom radnjom šefuje vaš neprijatelj i vi se sada ne nalazite u sudskom postupku, već u nekom tužilačkom pravosudno – upravnom postupku.
U ovom tužilačkom postupku se, nažalost, u značajnoj meri rešavaju stvari koje će kasnije biti predmet rasprave pred sudom.
U ovom tužilačkom postupku, tužilac skuplja i druge dokaze protiv nas, i SUŠTINA OVOG POSTUPKA JE DA TUŽILAC PRIKUPI DOVOLJNO ZAKONITIH DOKAZA, NA OSNOVU KOJIH ĆE KASNIJE DA SE SUDI PROTIV VAS, I DA POKUŠA DA VAS POBEDI NA SUDU, DA SE VI OGLASITE KRIVIM I DA VAM SUD IZREKNE KAZNU.
Tek kada tužilac prikupi dovoljno dokaza protiv vas, on će onda protiv vas da podigne optužni akt, i da se protiv vas sudi pred nadležnim sudom.
Ukoliko tužilac smatra da nema dovoljno dokaza na osnovu kojih bi vas pobedio na sudu, tužilac će odbaciti krivičnu prijavu protiv vas ( međutim, ova odluka je u isključivoj ingerenciji javnog tužioca ).
Zakonik propisuje obavezu tužioca da jednaku pažnju posveti i dokazima koji su protiv vas i dokazima koji idu u vašu korist, ALI OVA ODBREDBA JE MRTVO SLOVO NA PAPIRU, I JAVNOG TUŽIOCA TREBA GLEDATI ISKLJUČIVO KAO SVOG SUPARNIKA.
Ovo je jako značajno, jer javni tužilac VODI POSTUPAK VAŠEG SASLUŠANJA I SASTAVLJA ZAPISNIK O VAŠEM SASLUŠANJU, pa treba biti jako obazriv i pratiti KAKO JAVNI TUŽILAC SASTAVLJA ZAPISNIK O VAŠEM SASLUŠANJU, i o tome ćemo govoriti u daljem tekstu.
Jedini organ koji vam može pružiti zaštitu vaših prava u ovoj fazi postupka je sudija za prethodni postupak, međutim takva zaštita je u praksi svedena na minimum, i podrazumeva vašu inicijativu, odnosno inicijativu vašeg advokata.
Vaše prvo saslušanje KAO OSUMNJIČENOG nekada, po ovlašćenju javnog tužioca, može da izvrši i policija, i u tom slučaju važe ista pravila kao i da je saslušanje obavljeno pred javnim tužiocem.
Međutim, do saslušanja OSUMNJIČENOG pred policijom dolazi retko, najčešće za lakša krivična dela i onda kada nije određeno zadržavanje osumnjičenog na 48 sati.
Dakle, saslušanje OSUMNJIČENOG pred policijom treba strogo razlikovati od neformalnog ispitivanja , i od situacije kada policija prikuplja obaveštenja od vas kao građanina.
Saslušanje osumnjičenog pred policijom, ukoliko su ispunjeni drugi zakonski uslovi, može se koristiti kao dokaz u postupku, A NAJVAŽNIJI ZAKONSKI USLOV ZA TO JE DA JE PRISTANAK OSUMNJIČENOG ZA SASLUŠANJE PRED POLICIJOM DAT U PRISUSTVU ADVOKATA, KAO I DA JE ISKAZ DAT U PRISUSTVU ADVOKATA ( čak i kada se osumnjičeni tereti za delo za koje se može izreći i blaža kazna od 8 godina zatvora ).
Obaveštenja koje ste dali kao građanin, ili neformalna ispitivanja od strane policije – NISU ZAKONITI DOKAZI U POSTUPKU.
Međutim, zadržaćemo se na saslušanju osumnjičenog pred javnim tužiocem, odnosno nastavićemo sa primerom kada je bilo određeno zadržavanje na 48 sati, i kada saslušanje osumnjičenog pred policijom nije izvršeno.
Stigli smo do vašeg ulaska u tužiočev kabinet.
Po ulasku u kabinet, javni tužilac će vam uzeti vaše lične podatke, saopštiti za šta se teretite, i na brzinu će vam pročitati neka vaša prava.
Zbog vašeg psihičkog stanja, a pre svega zbog straha i iscrpljenosti, verovatno nećete razumeti i zapamtiti šta to on vama čita, niti shvatiti pravi značaj vaših saopštenih prava.
Ali zbog toga ne treba očajavati.
Upamtite da je najvažnije vaše pravo u tom momentu – PRAVO DA ODABERETE SVOG IZABRANOG ADVOKATA, KOJI ĆE VAS ZASTUPATI UMESTO TOG POSTAVLJENOG ADVOKATA PO SLUŽBENOJ DUŽNOSTI.
Ovde je jako bitno nikada ne zaboraviti da je vaše prvo saslušanje – VAŠA NAJVAŽNIJA RADNJA U POSTUPKU.
Vaš prvi iskaz dat prilikom ovog saslušanja određuje celokupnu dalju sudbinu vaše odbrane, dakle ovo je rođenje vaše odbrane.
Od vašeg prvog iskaza ne smete da odstupate u daljem toku postupka, i eventualno kasnije može biti nešto dodato i nadograđeno na vaš prvi iskaz ( može dakle biti dodato nešto o čemu nije bilo reči na prvom saslušanju ), što ne sme biti u suprotnosti sa onim što ste već rekli.
Vaš prvi iskaz ima dvojaku prirodu: ON PREDSTAVLJA KOSTUR VAŠE BUDUĆE ODBRANE I ON PREDSTAVLJA ZAKONIT DOKAZ KOJI ĆE SE KORISTITI KASNIJE PRED SUDOM.
Već smo napomenuli da advokata po službenoj dužnosti u svakom slučaju plaća država, i prosto je u ljudskoj prirodi da u tom slučaju advokat po službenoj dužnosti neće vašem slučaju pristupiti temeljno i iscrpno kao vaš izabrani advokat.
Zato ponavljamo – VAŠE OSNOVNO PRAVO U OVOM MOMENTU JE PRAVO DA ODABERETE DA VAS PRILIKOM VAŠEG PRVOG SASLUŠANJA ( VAŠE NAJVAŽNIJE RADNJE ) ZASTUPA ADVOKAT PO VAŠEM IZBORU.
Ukoliko se odlučite da vas tada zastupa vaš izabrani advokat a ne advokat po službenoj dužnosti – IMATE ROK OD 24 SATA DA POZOVETE VAŠEG ADVOKATA, ILI VAŠU PORODICU ILI PRIJATELJE KOJI ĆE VAM OBEZBEDITI ADVOKATA, I VAŠ IZABRANI ADVOKAT MORA DA SE POJAVI U ISTOM TOM ROKU OD 24 SATA, inače će vas prilikom saslušanja zastupati advokat po službenoj dužnosti.
U slučaju da vašem prvom saslušanju nije prethodilo zadržavanje na 48 sati, nego ste pristupili na saslušanje po pozivu, onda je moguće da vam neće biti obezbeđen ni advokat po službenoj dužnosti.
Zakonik propisuje više slučajeva kada će vam tužilaštvo postaviti advokata po službenoj dužnosti ( dakle i kada niste bili prethodno zadržani ), ali najvažniji slučaj je kada vas terete za krivično delo za koje se može izreći kazna od 8 ili preko 8 godina zatvora.
U slučaju da vas terete za neko lakše delo, imate opciju da se sami zastupate na prvom saslušanju ILI DA OBEZBEDITE VAŠEG IZABRANOG ADVOKATA KOJI ĆE VAS ZASTUPATI, u kom slučaju takođe imate rok od 24 sata da obezbedite prisustvo vašeg advokata.
Ukoliko obezbedite prisustvo vašeg izabranog advokata pre vašeg prvog saslušanja – onda način vaše odbrane treba u potpunosti poveriti vašem izabranom advokatu.
Sada ćemo se zadržati na slučaju kada ulazite u kabinet javnog tužioca radi vašeg saslušanja, a branite se bez advokata ili kada je tom prilikom prisutan samo branilac po službenoj dužnosti.
Ponavljamo – po ulasku u kabinet, javni tužilac će vam uzeti vaše podatke, saopštiti za šta se teretite, i na brzinu će vam pročitati neka vaša prava, OD KOJIH JE NAJVAŽNIJE VAŠE PRAVO DA OBEZBEDITE IZABRANOG ADVOKATA.
Potom će javni tužilac krenuti da vam čita krivičnu prijavu koja je protiv vas podneta.
Osim prava da izaberete svog advokata, VAŠA VAŽNA PRAVA U TOM MOMENTU SU:
-PRAVO DA SAMI PROČITATE KRIVIČNU PRIJAVU;
-PRAVO DA SAMI PROČITATE ZAPISNIK O UVIĐAJU I NALAZ I MIŠLJENJE VEŠTAKA ( ukoliko to postoji uz krivičnu prijavu u ovoj fazi postupka );
-PRAVO DA VAM SE OSIGURA DOVOLJNO VREMENA I MOGUĆNOSTI DA PRIPREMITE VAŠU ODBRANU.
Javni tužilac će svakako insistirati da odmah date svoj iskaz, nakon što ste pročitali krivičnu prijavu, ali u ovom slučaju svakako treba da insistirate da vam se obezbedi dovoljno vremena kako bi analizirali pročitanu krivičnu prijavu, i kako bi odlučili šta želite da kažete na svom prvom saslušanju.
To vreme nije striktno ograničeno, ali po pravilu vam se neće obezbediti više od 20 minuta ili pola sata vremena.
U istoj meri važna su i vaša sledeća prava:
-PRAVO DA SE NA PRVOM SASLUŠANJU BRANITE U POTPUNOSTI ĆUTANJEM;
-PRAVO DA PRILIKOM DAVANJA ISKAZA NE ODGOVORITE NA POJEDINA PITANJA JAVNOG TUŽIOCA.
Poslednje znači da i ako pristanete da dajte iskaz, odnosno ako se ne branite ćutanjem, to ne znači da ste dužni da odgovarate na pitanja tužioca, možete samo ispričati svoju priču i reći da ne želite da odgovarate na bilo kakva dalja pitanja.
Poslednje znači da i ako pristanete da odgovarate na pitanja tužioca, to ne znači da ste dužni da odgovorite na svako pitanje tužioca, već sami možete da birate na koja pitanje ćete dati odgovor a na koje nećete.
Bitno je znati da prilikom vašeg saslušanja imate PUNO PRAVO DA LAŽETE ( ukoliko lažete, nećete odgovarati za krivično delo davanja lažnog iskaza ).
Ukoliko je prisutan vaš advokat ( bilo izabrani ili advokat po službenoj dužnosti ) , imate pravo da pre davanja iskaza uzmete krivičnu prijavu od tužioca ( sa zapisnikom o uviđaju i nalazom veštaka ), i da izađete zajedno sa vašim advokatom iz kabineta tužioca, kojom prilikom će vam biti obezbeđen POVERLJIV RAZGOVOR SA VAŠIM ADVOKATOM.
DAKLE, OVDE OBAVEZNO TREBA TRAŽITI DA VAM SE PRE DAVANJA ISKAZA OBEZBEDI POVERLJIV RAZGOVOR SA VAŠIM ADVOKATOM, DA VAM SE PREDA PRIMERAK KRIVIČNE PRIJAVE KAKO BI JE, ZAJEDNO SA VAŠIM ADVOKATOM PROČITALI ISPRED KABINETA TUŽIOCA, I NIKADA NE TREBA PRISTATI DA IZAĐETE BEZ KRIVIČNE PRIJAVE.
Dakle, ukoliko javni tužilac ne želi da vam preda primerak krivične prijave, govoreći da vam je upravo pročitao njenu sadržinu, BEZUSLOVNO TREBA TRAŽITI DA VAM SE PREDA PRIMERAK KRIVIČNE PRIJAVE, JER JE VAŠE PRAVO DA JE SAMI PROČITATE.
Ukoliko javni tužilac ne udovolji ovom vašem zahtevu, unesite svoje primedbe na zaspisnik, a ako ni to ne želi da učini – nemojte da potpišete zapisnik.
Nažalost – javni tužilac gazduje ovim postupkom.
U poverljivom razgovoru sa vašim advokatom ZAJEDNO ĆETE PROČITATI KRIVIČNU PRIJAVU I SMISLITI NAJBOLJI NAČIN VAŠE ODBRANE, ODNOSNO ŠTA ĆETE SVE REĆI U VAŠEM PRVOM ISKAZU.
Po pravilu, tužilac će pokušati da vremenski ograniči trajanje poverljivog razgovora, ali tužilac na to nema pravo, i vi imate pravo da poverljiv razgovor sa vašim advokatom traje koliko je god to potrebno.
Kada pročitate krivičnu prijavu prilikom poverljivog razgovra sa vašim advokatom – ZNAJTE DA JE ZA VAS NAJBOLJE DA VAŠEM ADVOKATU U POTPUNOSTI PRIZNATE ŠTA SE DOGODILO, DO NAJSITNIJIH DETALJA, A AKO TO NE UČINITE I AKO LAŽETE SVOG ADVOKATA, ILI MU NEŠTO PREĆUTITE – OD TOGA SAMO VI MOŽETE IMATE ŠTETU, JER JE MOGUĆE DA VAŠ ADVOKAT ODABERE POGREŠAN NAČIN ODBRANE.
Prednje važi i za advokata po službenoj dužnosti – I NJEMU SVE PRIZNAJTE I DO DETALJA OPIŠITE ŠTA SE STVARNO DESILO.
Ako se odlučite za aktivnu odbranu – dakle za davanje iskaza, po povratku u tužiočev kabinet to će uopšteno izgledati na sledeći način.
Tužilac će vas prvo pitati da li razumete navode krivične prijave i ovde treba da kažete da razumete navode krivične prijave.
Potom će vas pitati da se izjasnite na navode krivične prijave.
Ovo izjašnjenje treba da bude kratko.
Dakle, ako se branite, treba kratko reći – NISAM KRIV I NISU TAČNI NAVODI KRIVIČNE PRIJAVE ( bez ulaženja u detalje i razloge ).
Svakako, prilikom prvog saslušanja, tužiocu možete ukazati na fizičku i psihičku torturu koju ste pretrpeli prilikom vašeg zadržavanja od strane policije ( ako je toga eventualno bilo ), i tražiti da vas pregleda lekar ( ako vam to ranije nije omogućeno ).
Potom će vas tužilac pustiti da sami ispričate šta se desilo.
Ovo je prilika da date vašu odbranu na način kako ste se dogovorili sa vašim advokatom prilikom poverljivog razgovora.
Zapamtite – jedino šta ostaje posle vašeg saslušanja TO JE SAČINJENI ZAPISNIK O VAŠEM SASLUŠANJU!
Ovde uvek imajte na umu KO JE JAVNI TUŽILAC, o čemu smo govorili na početku ovog teksta.
Prema tome, ključna borba na prvom saslušanju je BORBA ZA ZAPISNIK, ODNOSNO ZA NAČIN KAKO TUŽILAC UNOSI VAŠE REČI NA ZAPISNIK.
Ukoliko imate advokata, dužnost vašeg advokata je da se bori za zapisnik.
Ponovo dobro razmislite da li želite ovaj posao da prepustite advokatu po službenoj dužnosti ili vašem izabranom advokatu.
Generalno, postoje 2 načina kako će tužilac sastavljati zapisnik prilikom vašeg uopštenog izlaganja.
Lošiji način je da vi pričate, a da se ništa ne unosi odmah na zapisnik, već da tužilac pamti vašu priču, koju će kasnije prepričati na zapisnik njegovim rečima.
U tom slučaju tužilac će često unositi vaše reči nepotpuno, pojednostavljeno, neživotno, izvitopereno, a nešto če ili propustiti da unese ili će dodati.
Ovde je jako važno da na svaki oblik pogrešne interpretacije vaših reči REAGUJETE I TRAŽITE DA SE REČI UNESU NA ZAPISNIK NA NAČIN KAKO STE IH I REKLI.
Nažalost, ovo je ipak posao za advokata sa iskustvom i osećajem za meru, i teško da se osumnjičeni sam može snaći i izboriti u pomenutim situacijama, međutim svrha ovih tekstova je da osumnjičeni u svakom momentu zna šta ga očekuje.
Uvek imajte na umu da, nakon što sami ispičate svoju priču, niste dalje dužni da tužiocu odgovarate na bilo kakva pitanja koja vam postavlja, odnosno niste dužni da odgovarate na pojedina pitanja koja vam postavlja a koja vam se ne sviđaju, ili na koja ne umete da odgovoriti a da se ne inkriminišete.
Ukoliko ste se odlučite da date iskaz, ne možete se u kabinetu tužioca dalje dogovarati sa vašim advokatom na koji način da odgovorite na neko pitanje tužioca i slično.
U tom slučaju ste prepušteni sami sebi, i savetima koje vam je advokat dao u poverljivom razgovoru koji je završen.
Vaš advokat, posle postavljanja pitanja od strane javnog tužioca, ima pravo da vam takođe postavi neka pitanja, kojim će vas podsetiti da kažete nešto što ste zaboravili da treba da kažete ili kojim pitanjima će se razjasniti neki već dati odgovori.
Neki tužioci u zapisnik unose sadržinu i pitanja i odgovora, a neki samo vaše odgovore.
Ovde se treba izboriti da tužilac u zapisnik unese i pitanja i vaše odgovore, jer se u suprotnom gubi neposredni utisak ispitivanja, odnosno bitne stavke vaše odbrane mogu ostati van konteksta.
Takođe, bitno je znati i da pitanja koja vam postavlja javni tužilac moraju biti jasna i razumljiva, ne smeju sadržati obmanu, ne smeju biti sugestivna i ne smeju predstavljati navođenje na odgovor.
Međutim, odbranu od ovakvih pitanja može vam pružiti vaš advokat, a vi svakako imajte na umu da imate pravo da ne odgovoriti na bilo koje pitanje tužioca.
Prema tome, kako vidimo da je ovo, sa jedne strane – izuzetno zahtevna radnja, a sa druge strane – VAŠA NAJVAŽNIJA RADNJA, daćemo još neke smernice, sa naročitim osvrtom na ODBRANU ĆUTANJEM.
Znajte da prilikom vašeg prvog saslušanja NISU IZVEDENI SVI DOKAZI.
Pre prvog saslušanja NEMATE PRAVO DA VRŠITE UVID U SPISE PREDMETA KOJI SE VODI PROTIV VAS.
Vrlo je moguće da prilikom vašeg prvog saslušanja date iskaz, koji će kasnije biti u potpunosti kompromitovan drugim dokazima, npr. veštačenjem.
Ukoliko do toga dođe, i ukoliko se na taj način uvrdi da niste govorili istinu prilikom prvog iskaza, pa kasnije počnete da menjate iskaz, znajte da vaša odbrana ide u jako lošem pravcu.
Tako može da se desi da, u pretpostavljenoj situaciji, u prvom iskazu kažete da ste oštećenog udarili nogom, i to samo jedanput, a da sudski veštak utvrdi da je oštećeni udaren najmanje 5 puta zaredom, i da sudski veštak utvrdi potpuno drugačiji mehanizam nanošenja povreda.
U tom slučaju – neminovno je utvrđeno da ste oštećenog udarili, ali na način kako je to opisao veštak a ne kako ste vi rekli u iskazu.
Vaš iskaz je kompromitovan, vaša odbrana je propala.
Ovakve šanse se drastično umnožavaju kod saobraćajnjih krivičnih dela, odnosno kod svih dela kod kojih je od značaja izvođenje dokaza veštačenjem.
Prema tome, davanje prvog iskaza u momentu kada nisu izvedeni drugi dokazi i kada ne možete da izvršite uvid u spise – uvek predstavlja rizik.
To je rizik po vašu kompletnu odbranu.
Taj rizik je drastično veći ukoliko pored sebe nemate advokata koji može da pretpostavi potencijalne ishode budućih dokaza, te da se u skladu sa tim odluči za najbolji način odbrane.
Zbog svega iznetog – možda je najpametnije da se na svom prvom saslušanju branite ćutanjem.
Ćutanjem ne možete naškoditi svom položaju, i ćutanje ne predstavlja nikakvu otežavajuću okolnost, niti predstavlja dodatni stepen sumnje da ste vi zaista učinili delo za koje vas terete.
Ukoliko se na prvom saslušanju branite ćutanjem, zakonik odmah posle toga daje pravo vama i vašem advokatu da vršite uvid u spise predmeta, a u međuvremenu stići će i rezultati drugih dokaza koje izvede tužilac.
Sa svim tim informacijama, a koje možete u punom obimu iskoristiti ako se u početku branite ćutanjem, dosta je lakše kasnije dati svoj iskaz na temelju kojeg će se zasnivati vaša odbrana, i dosta je se lakše opredeliti za najefikasniji i najživotniji način odbrane.
Jedna od mogućih negativnih posledica odbrane ćutanjem je u većoj mogućnosti da vam se odredi pritvor.
Međutim, pritvor nije kazna, pritvor je najteža mera za obezbeđenje prisustva okrivljenog i nesmetano vođenje krivičnog postupka.
Određivanjem pritvora vi niste izgubili bitku.
Pritvor može biti određen i ako date iskaz.
Najvažnije je shvatiti da se vaša borba ne završava odlukom o pritvoru, vaša borba treba da drži fokus ka konačnoj suštinskoj odluci o vašoj krivici.
Međutim, ovaj tekst se bavi uopštenim situacijama, pa ipak način odbrane treba prilagoditi konkretnom slučaju, a najbolje je da način vaše odbrane poverite u potpunosti svom izabranom advokatu.
U sledećem tekstu bavićemo se upravo pritvorom, kao najtežom merom za obezbeđenje prisustva okrivljenog i nesmetano vođenje krivičnog postupka.
Nažalost, pritvor u domaćem krivičnom postupku je tačka u kojoj okrivljeni vrlo kao može da se psihički slomi i da odustane od dalje odbrane.