U prethodnoj objavi bavili smo se samim zadržavanjem osumnjičenog na 48 sati.

U bitnom smo opisali položaj osumnjičenog, čega sve osumnjičeni treba da bude svestan ukoliko dođe do njegovog zadržavanja, i kako da najefikasnije ostvari svoja zakonska prava.

Ovde podvlačimo da je policija dužna da donese rešenje o zadržavaju u roku od 2 sata od kada je osumnjičenom saopšteno da će biti zadržan, dok je u suprotnom policija dužna da osumnjičenog odmah pusti na slobodu.

U istom roku policija je dužna da osumnjičenom uruči rešenje o zadržavanju.

Osumnjičeni može da potpiše prijem rešenja o zadržavanju ( za razliku od potvrde o oduzetim predmetima KOJU NIKADA NE TREBA POTPISIVATI ), ali prilikom potpisivanja prijema rešenja o zadržavanju bitno je da obratite pažnju na sledeće stvari;

Rešenja o zadržavanju su tipska rešenja, i faktički izgledaju kao formular.

Na samom dnu rešenja o zadržavanju, dakle ispod mesta za potpise, postoje dva kvadrata, koja se štikliraju u zavisnosti od toga li je osumnjičeni uložio žalbu na rešenje ili nije.

Ukoliko je prvi kvadrat štikliran – to znači da osumnjičeni NIJE HTEO DA ULOŽI ŽALBU NA REŠENJE O ZADRŽAVANJU.

Ovde je jako važno zapamtiti da policija po pravilu uručuje osumnjičenom rešenje SA VEĆ ŠTIKLIRANIM PRVIM KVADRATOM, te se osumnjičeni, potpisivanjem takvog rešenja sa već štikliranim prvim kvadratom – FAKTIČKI ODRIČE PRAVA DA SAM ULOŽI ŽALBU NA REŠENJE O NJEGOVOM ZADRŽAVANJU.

Potpuno je razumljivo da osumnjičeni u takvim prilikama bude van sebe, i da ne obraća pažnju na detalje, ali toga stanja treba biti svestan, i ne dati mu da vas u potpunosti proguta i razoruža.

Naš savet je da se nikada ne odričete prava na žalbu, odnosno da uvek lično uložite žalbu na rešenje o vašem zadržavanju.

Prema tome, ukoliko vam policija donese na potpis rešenje sa već štikliranim prvim kvadratom koji potvrđuje da niste izjavili žalbu na rešenje – TRAŽITE OD POLICIJE DA ODŠTAMPA NOVO REŠENJE BEZ ŠTIKLIRANOG PRVOG KVADRATA, I TRAŽITE OD POLICIJE DA VAM OMOGUĆI DA LIČNO ULOŽITE ŽALBU.

Bitno je znati da policija u rešenju navodi i tačan termin ( sat i minut ) od kada se ima računati trajanje zadržavanja, a to mora biti tačan termin kada ste uhapšeni, odnosno kada ste se odazvali na poziv.

Treba znati da policija u rešenju treba da navede i tačan termin kada ste obavešteni da ćete biti zadržani.

Ovde svakako treba insistirati da se u rešenju navede tačan termin vašeg hapšenja, i tačan termin kada vam je saopšteno da ćete biti zadržani, a ako su navedena neka druga i kasnija vremena – tu činjenicu valja istaći u žalbi i saopštiti svome advokatu.

Takođe, bitno je da, prilikom potpisivanja rešenja, navedete tačan sat i minut kada ste rešenje primili, jer od tog momenta teče rok od 6 sati da izjavite žalbu.

Ovo je značajno jer je u kasnijem toku postupka moguće utvrditi da li se policija pridržavala zakonskih rokova.

Termin kada vam je saopšteno da ćete biti zadržani takođe može biti fingiran, međutim u kasnijem toku postupka se i to može saznati kroz policijsku evidenciju, a ovo može biti od značaja samo kao dodatna indicija za kasnije dokazivanje da su vam značajnije kršena zakonska prava ( ukoliko to zaista bude slučaj ).

Važno je reći da je upravo ovo krajnji trenutak da saopštite organu postupka da li ste odlučili da vas u postupku brani vaš izabrani advokat, i da tražite da se on pozove.

Njegovo prisustvo mora se obezbediti u roku od 4 sata od kada vam je uručeno rešenje.

Ime vašeg izabranog advokata unosi se u samo rešenje.

Ukoliko ne odaberete svog advokata, biće vam postavljen advokat po službenoj dužnosti, jer zakonik propisuje obaveznu odbranu u slučaju vašeg zadržavanja.

DA REZIMIRAMO – PRIJEM REŠENJA O ZADRŽAVANJU POTPISUJETE KADA NE BUDE ŠTIKLIRAN PRVI KVADRAT KOJI POTVRĐUJE DA NEĆETE DA ULOŽITE ŽALBU, UZ POTPIS STAVLJATE TAČAN SAT I MINUT KADA VAM JE REŠENJE URUČENO, I INSISTIRATE DA SE U REŠENJU NAVEDE TAČAN TERMIN VAŠEG HAPŠENJA I TAČAN TERMIN KADA STE OBAVEŠTENI DA ĆETE BITI ZADRŽANI.

Kada potpišete rešenje, teče rok od 6 sati da se na njega žalite.

Žalbu na rešenje možete uložiti ili na zapisnik policije ili tako što ćete tražiti da vam se omogući da žalbu napišete ručno na listu papira.

Ovu žalbu možete uložiti u roku od 6 sati od prijema rešenja o zadržavanju.

U slučaju ulaganja žalbe, tražićete da se na rešenju štiklira drugi kvadrat, kojim se potvrđuje da ste uložili žalbu na rešenje, i u rešenju treba navesti tačan sat i minut ulaganja žalbe.

Ukazujemo da se rešenje o zadržavanju donosi u 6 primeraka, i na svakom primerku je potrebno isto navesti.

Verovatno će vas u ovom slučaju policija odvraćati od namere da uložite žalbu, govoreći da se ovakve žalbe nikada ne usvajaju, da ćete samo džabe da se mučite, te da  nema smisla da ih sada terate da štampaju novo rešenje bez štikliranog prvog kvadrata,  i tako im oduzimate dragoceno vreme.

Ovde imajte u vidi bitnu činjenicu – vi ste lišeni slobode a ne oni, ovo je vaša borba a ne njihova.

Dakle, budite istrajni i bezuslovno tražite da se donese novo rešenje na koje ćete uložiti žalbu na prethodno opisane načine.

Uvek treba koristiti sva svoja zakonska prava u postupku i ničega se ne treba odricati, naročito u situaciji kada vam je oduzeto vaše najznačajnije pravo – pravo na slobodu.

Na ovaj način, bez obzira na uspeh žalbe, stavićete do znanja policiji da ste spremni na dalju borbu i da ste upoznati sa pravilima postupka, u kom slučaju se smanjuju šanse da vas policija neformalno ispituje i vrši druge zloupotrebe.

Za potrebe samog zadržavanja ( dakle za potrebe preuzimanja rešenja o zadržavanju, za ulaganje žalbe na rešenje, kao i za zaštitu vaših prava u slučaju drugih zloupotreba tokom zadržavanja ), dužni ste da obezbedite svog izabranog advokata u roku od 4 sata od donošenja/prijema rešenja.

U prethodnom tekstu smo naveli da je rok za obezbeđivanje svog izabranog advokata za potrebe prvog saslušanja 24 sata.

Zadržaćemo se na samom zadržavanju.

Prednost izabranog advokata ( koji može da dođe u tako kratkom roku ) je u efikasnijoj zaštiti vaših prava.

Naime, advokat po službenoj dužnosti će samo doći u policijsku stanicu i preuzeti rešenje o zadržavanju, na koje ima pravo da uloži žalbu.

Advokatu po službenoj dužnosti po pravilu neće biti dozvoljeno da vas vidi, jer će mu policija saopštiti da to nije moguće i da će imati dovoljno vremena da sa vama popriča prilikom poverljivog razgovora, a koji će se desiti pre vašeg prvog saslušanja ( dakle proćiće puna 2 dana ).

Već smo pomenuli da advokata po službenoj dužnosti u svakom slučaju plaća država, i prosto je u ljudskoj prirodi da u tom slučaju advokat po službenoj dužnosti neće dalje navaljivati da vas vidi, neće ulaziti u konfrontaciju sa policijom, jednostavno će preuzeti rešenje i otići.

Vaš izabrani advokat će svakako insistirati da vas vidi, na šta ima puno pravo, i time će se preduprediti eventualne zloupotrebe u pogledu kršenja vaših prava ( ovde mislimo na neformalna ispitivanja i različite mehanizme pritiska ).

Već smo istakli da rešenja o zadržavanju na 48 sati predstavljaju obične formulare.

U takvim rešenjima navode se generalije osumnjičenog, kratak i, u pravnotehničkom smislu izuzetno loš i nepotpun opis dela za koje vas terete, kao i nabacane neke odredbe zakonika koje regulišu zadržavanje i pritvor, od kojih su neke odredbe štiklirane a neke ne.

Nemojte da vas sve to zbuni, jer ne treba biti veliki pravnik da bi se uložila žalba na ovakvo rešenje.

Zapravo, ovo su u pravnotehničkom smislu najlošija rešenja, jer ne sadrže bilo kakvo obrazloženje, pa bilo kakva žalba ne može biti lošija od samog rešenja.

Bilo da vašu ličnu žalbu diktirate na zapisnik ili da je pišete svojeručno, žalba bi trebala da sadrži sledeće reference:

“Rešenje o zadržavanju je neosnovano jer ne sadrži razloge zašto je određeno zadržavanje, ne sadrži osnove sumnje, niti bilo kakav dokaz ili razlog iz kojeg proizilazi osnovana sumnja da sam učinio delo koje mi se stavlja na teret, zbog čega nije moguće ispitatati zakonitost i pravilnost rešenja. Izreka rešenja je nerazumljiva. Kako se rešenja o zadržavanju po zakonu donose samo izuzetno, a policija nije navela zašto je ispunjen uslov izuzetnosti, rešenje je neosnovano. Policija je u rešenju samo paušalno navela određene odredbe koje regulišu pritvor, bez konkretizacije i bez navođenja materijalnih razloga za osnovanost pritvora.  Pritvorski razlozi nisu isključivi razlozi za zadržavanje i tražim da se rešenje ukine, i da me bez odlaganja sasluša javni tužilac ili policija po ovlašćenju tužioca”.

U slučaju da žalbu pišete na papiru, potrebno je da u zaglavlju unesete naziv organa koji je doneo rešenje, datum i broj rešenja ( što sve piše u zaglavlju samog rešenja ).

Svakako, pravo da izjavi žalbu na rešenje imaće i vaš advokat.

Mogućnosti advokata po službenoj dužnosti da uloži žalbu na rešenje su dosta sužene, jer on barata samo sa informacijama koje mu je saopštila policija  ( a koje mogu biti netačne ili iskrivljene ).

Prema tome, on žalbu mora ulagati napamet, jer ne zna ni ko ste vi.

Vaš izabrani branilac će svakako biti više upućen.

Bitno je razumeti da je ( u formalno pravnom smislu ) dosta važnije obazbediti svog izabranog advokata prilikom prvog saslušanja ( za šta imate duži rok, dakle 24 sata ),  nego za potrebe zaštite vaših prava prilikom vašeg zadržavanja.

Međutim, velika je prednost imati i u ovoj fazi izabranog advokata, a sve u cilju sprečavanja mogućih zloupotreba policije i mogućih kršenja vaših osnovnih prava, što se teško kasnije dokazuje i o čemu smo pričali u prošlom tekstu.

Znajte da je naša sudska praksa jedinstvena u stavu da se svaki građanin može zadržati uvek na 48 sati, bez obzira na postojanje ili nepostojanje razloga za to.

Znajte da se žalbe na rešenja o zadržavanju odbijaju u skoro 100 posto slučajeva, a u najmanje 80 posto slučajeva ulaganje ove žalbe nema nikakvog smisla, jer rok za odlučivanje prosto biva obesmišljen i progutan od strane pravosudne aždaje.

Žalbe na rešenja o zadržavanju NEĆE NIKO DA PRIMI.

Ova žalba ( kada je ulaže vaš advokat ) se po pravilu ulaže direktno sudu, ali nisu retki slučajevi da sud odbaci žalbu jer smatra da je žalba trebala biti predata javnom tužiocu ili policiji.

Nisu retki ni slučajevi da, kada se žalba uloži policiji ili tužilaštvu, oni odbace žalbu jer smatraju da je žalba trebala biti predata sudu.

Logika i razum u pogledu ovog instituta bivaju pregaženi pod točkovima pravosudne birokratije.

Ovakve žalbe vaš advokat ulaže po pravilu van radnog vremena pravosudnih organa, jer je rok za ulaganje 6 sati, a osumnjičeni se obično zadržava u gluvo doba.

U to vreme ne radi sudska pisarnica, pa vaš advokat žalbu ulaže preko pošte ( kako bi ispoštovao rok od 6 sati ) premda je često celishodnije uložiti žalbu u npr. osmom satu, kada se otvori sud,  i to direktno na pisarnicu suda, i u tom slučaju bi žalba pre stigla kod sudije.

Međutim, pravosudna birokratska aždaja ovde neumoljivo i neumorno melje, pa se žalbe predaju na poštu, pa pošta isporučuje žalbu sudu u roku od 24 sata od predaje a nekad i kasnije, pa se potom sva pisma u sudu prvo razvrstavaju jer ima mnogo druge pošte, PA PO PRAVILU OVAKVA ŽALBA STIŽE KOD SUDIJE KADA VEĆ PROĐE 48 SATI VAŠEG ZADRŽAVANJA.

Groteskno je govoriti da nekada vaš advokat primi odluku suda po ovoj žalbi u narednom roku od 10 dana, kada već odavno zadržavanje na 48 ne bude aktuelno.

Deluje kao da je institut žalbe na rešenje o zadržavanju uveden u zakonik nazor i po nuždi, samo zbog slova Ustava da niko ne može biti lišen slobode bez odluke suda.

Međutim, stvarna sudska kontola ovog oblika lišenja slobode nikada nije uspostavljena.

Prema tome, možemo izvesti zaključak da je u našoj državi institut zadržavanja na 48 sati pretvoren u pravno nasilje, i potpuno slobodno možemo zaključiti da svakog građanina policija, odnosno javni tužilac, može zadržati na 48 sati UVEK, a da građanin u tom slučaju nema nikakvo efikasno pravno sredstvo odbrane.

Okasnele odluke po ovoj žalbi su gotovo uvek odbijajuće, a suprotne odluke su na nivou statističke greške.

Međutim, PONAVLJAMO, uvek treba koristiti sva svoja zakonska prava u postupku i ničega se ne treba odricati, naročito u situaciji kada vam je oduzeto vaše najznačajnije pravo – pravo na slobodu, pa taman samo zarad toga da se pokaže da ste spremni na dalju borbu, i da ste upoznati sa svojim pravima i sa pravilima postupka.

Prednost da u ovoj fazi imate izabranog advokata jeste u tome da vaš izabrani advokat svojim autoritetom i svojim bezrezervnim interesovanjem za vas i vaše stanje, kao i uslove u kojima provodite tih 48 sati, spreči moguće zloupotrebe i moguća kršenja vaših prava, o kojima smo pričali u prošlom tekstu.

Po pravilu, javni tužilac će iskoristiti svaki sekund od tih 48 sati na koje ste zadržani.

Međutim, već smo utvrdili – vreme služi da prolazi.

Sada dolazimo do jako značajne radnje u postupku, a to je vaše prvo saslušanje pred javnim tužiocem, o kojem ćemo govoriti u narednom tekstu.

Pozovite nas